Vademecum Zawodowego Mediatora cz. II

PRZEDMOWA

W 2005 roku w Polsce została uchwalona i weszła w życie ustawa zmieniająca kodeks postępowania cywilnego, wprowadzająca do systemu naszego prawa instytucję mediacji, dając tym samym możliwość korzystania z tej formy ochrony prawnej wszystkim obywatelom.

Oddaję do rąk czytelnika II część podręcznika, którego zadaniem jest wyjaśnienie podstawowych pojęć związanych z mediacją oraz wskazanie sposobów stosowania mediacji w Polsce.

Zawarte w podręczniku informacje będą przydatne zarówno studentom mediacji, zawodowym mediatorom, prawnikom, chcącym zachęcić klientów do skorzystania z instytucji mediacji, jak i każdemu, kto chce z niej skorzystać, jako strona sporu i nie wie, jak to zrobić. Na każdym etapie konfliktu, kiedy sprawa jeszcze nie trafiła do sądu, jak i na etapie procesu sądowego, można skorzystać z pomocy zawodowego mediatora, nie narażając się na zgubne koszta, wydłużanie się sporu, niepotrzebne koszty, długi czas oczekiwania oraz stres wynikający z eskalacji konfliktu.

Osoby, które już borykają się ze sporem w sądzie, a nie miały wcześniej okazji dowiedzieć się o roli i miejscu mediacji w polskim prawodawstwie, powinny zapoznać się z informacjami ułatwiającymi skorzystanie z tej nowej instytucji . Zawarte w podręczniku wskazówki mogą pomóc w podjęciu świadomej decyzji o przystąpieniu do tej prostej, taniej i szybkiej metody budowania porozumienia.

Mediacja jest dziedziną uniwersalną, gdyż ma swoje zastosowanie w każdym środowisku:

w rodzinie, firmie, między kontrahentami, w relacji pokrzywdzony-sprawca, na osiedlu, w szkole, w urzędzie, w sprawach niskiej i dużej wagi, lokalnie i globalnie etc.

Wszystkim swoim czytelnikom, zawodowcom i osobom zwyczajnie zainteresowanym tematem, życzę powodzenia w ugodowym dochodzeniu do porozumienia.

 

SPIS TREŚCI
REKOMENDACJE

 

powrót do strony głównej